Rozdział XX

Warszawa: cały naród budował swoją stolicę, ale jej nie kocha.

"Drzewa w ulewie deszczu ziaren".
 

Czytam sobie gazety, czytam blogi, i ze smutkiem zauważam, że różne animozje dzielnicowe, na ogół skierowane solidarnie przeciw Warszawie i warszawianom, nie tylko nie zanikają, ale utrzymują się w najlepsze, a więc w moim rozumieniu w najgorsze. Można z dumą mówić o sobie, że jest się na przykład poznaniakiem, i hołubić "ziomków z Pyrlandii", można być krakusem z dziada pradziada, można europejskim wrocławianinem o romantycznych kresowych korzeniach, nie można być tylko warszawiakiem. Bo warszawiak jeśli mówi o sobie, że jest warszawiakiem, to "się wywyższa", chwali, puszy, a więc jednocześnie poniża, ba, chce poniżać, tych, którzy z Warszawy nie pochodzą. Bo dla warszawiaka, zdaniem nie-warszawiaków, wszyscy nie-warszawiacy są gorsi. Na jakiej podstawie? A do tego, myślą nie-warszawiacy, przecież to nieprawda, to my jesteśmy lepsi. Lepsi, uczciwsi, szczerzy, a i o korzeniach historycznych starszych, szczerszych, a nawet szczerozłotych jak włócznia św. Maurycego, jak szczerbiec, jak królewskie korony. My jesteśmy lepsi, my mamy prawo się do tej lepszości przyznawać, naszą cnotą jest prawda i właściwa ocena przeszłości i teraźniejszości. Bo Warszawa to siedlisko zła, a na pewno małości, małostkowości, tromtadracji i blichtru, mazowiecka uzurpatorka z nieprawego łoża, która nie tylko na swoją stołeczność nie zasłużyła, ale podstępnie ją wykradła prawdziwym stolicom.

Oj, już czuję te gromy, które ciskane będą na mój koci łepek (tu forma łebek też byłaby poprawna), gromy z ciemnego nieba, bo dalej nad Warszawą niebo strasznie zachmurzone. Kocie łby (ale już nie "łpy", język polski jest bardzo niedemokratyczny) niedawno zresztą odsłoniła na mojej ulicy zima, ale ukryto je ponownie pod warstwą asfaltu.

Na naszym zamkniętym bramą podwórku zaparkowały pewnego dnia dwie Panie z Krakowa, Przyjaciółki Przyjaciółki naszej Mamy. Zaparkowały na jedną noc, bo bały się, że samochód z rejestracją krakowską stojący beztrosko na ulicy, jak tylko zapadnie mrok, zostanie od razu porysowany. Mamie i mnie wydało się to niemożliwe, ale zaraz usłyszeliśmy, że takie przypadki wandalizmu, spowodowanego "lokalnym patriotyzmem" na opak, są bardzo liczne, podobno dokładnie to samo spotkać może w Krakowie i okolicach samochód z rejestracją warszawską. I to nawet jeszcze częściej.